Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podnikání doma - energie, telefon, a další výdaje.

13. 3. 2007

Energie

 

Uplatnit energii při podnikání v místě bydliště lze, i když není nemovitost zapsána v obchodním majetku. Jde jen o to jak. Takže jedním z problémů bude zvolit vhodné kritérium.

  • Vytápění - pokud zvolíte poměr celkově vytápěné podlahové plochy a plochy vytápěné užívané k podnikání, neměl by být problém.
  • U elektřiny je nejlepší samostatný elektroměr, protože sazby pro domácnost je jiná, než pro podnikání. Pokud používáte elektřinu jen k osvětlení a nemáte nějaké  zařízení vysoce náročné na odběr elektřiny, asi vám to nikdo nenapadne. Ale u poměru je třeba zauvažovat, zda soukromě nemáme nějakého žrouta energie - sauna, vyhřívaný bazén apod...Pak by asi poměr plochy u správce neprošel.

          Dalším možným kritériem je spotřeba před a po zahájení podnikání.

  • Stejně tak bych postupovala u vodného, stočného, plynu. Ale s mírou. Opět asi neprojde poměr vodného podle osob či plochy, pokud máte na zahradě bazén, zaléváte zahradu  apod.

 

 

Telefon

 

Pevnou linku v bydlišti používáte jak pro podnikání, tak soukromě. Takže také je potřeba pokrátit související výdaje.

- Porovnáte telefonní hovory před a po zahájení podnikání, vypočteným procentem pak krátíte výdaje.

- Zapisujete rámcově pár měsíců všechny hovory, potom propočítáte poměr soukromých a „služebních“.

 

 

Hmotný majetek

 

Kritériem pro rozdělení odpisů a výdajů na daňové a soukromé je využití pro soukromou potřebu.. Pokud máte kancelář v obýváku, měli byste pokrátit vše. Např. u počítače doporučuji sepsat využití v hodinách provozu - kolik hodin denně se používá pro podnikání a kolik hodin na něm hrají děti. U nábytku bych neriskoval, a dal do výdajů jen skříň nebo regály, kde skutečně jsou věci související s podnikáním, případně 1/3 sedačky apod.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář