Pomůcky:-(
§31 odst. 5 a 6 nám říká o možnosti stanovit daň pomocí pomůcek.
(5) Nesplní-li daňový subjekt při dokazování jím uváděných skutečností některou ze svých zákonných povinností, takže zde není možno daňovou povinnost stanovit dokazováním podle odstavců 1 až 4, je správce daně oprávněn stanovit daňovou povinnost za použití pomůcek, které má k dispozici nebo které si obstará bez součinnosti s daňovým subjektem.
Pokud nesplní nějakou povinnost danou zákonem (např. nevede účetnictví, povinné evidence...), a díky tomu nelze stanovit daň dokazováním, může být stanovena tzv. pomůckami.
(6) Pomůckami podle odstavce 5 mohou být zejména listinné doklady, výpisy z veřejných záznamů, daňové spisy jiných daňových subjektů, znalecké posudky a výpovědi svědků v jiných daňových věcech a osob přezvědných, zprávy a vyjádření jiných správců daně, státních orgánů a orgánů obcí, zájmových sdružení a vlastní poznatky správce daně, a to jak z průběhu zdaňování u dotčeného daňového subjektu, tak i u daňových subjektů obdobných.
Pomůckou mohou být vlastně jakékoliv důkazní prostředky, listiny, přiznání, ...
Stanovení daně pomůckami by měl být vlastně jakýsi kvalifikovaný odhad, kolik by byl býval činil základ daně a daň, kdyby byl býval podnikatel řádně dodržoval zákony a vše řádně prokázal.
Poslední judikatura nezkoumá už jen přechod na pomůcky, což je jediný zákonem daný důvod k odvolání při pomůckách, ale už zkoumá i použité pomůcky.
U fyzických osob se jako pomůcka používá většinopu obdobný subjekt, u právnických dosud přiznání subjektu, dostupné důkazní prostředky apod..